Wilgoć

Przyjemna wilgotność sprzyja zdrowiu!

zególnie zimą często nie czujesz się komfortowo w swoim domu. Oczy szczypią, a drogi oddechowe są podrażnione. Może to wynikać z faktu, że w pomieszczeniach nie ma przyjemnej wilgotności.

Pracujemy i mieszkamy głównie w zamkniętych pomieszczeniach. To, czy będziemy się w nim dobrze czuć, zależy przede wszystkim od zdrowego klimatu w pomieszczeniach. Decydują o tym trzy czynniki: temperatura, ruch powietrza i wilgotność. Wilgotność mierzy się higrometrem. Odbieramy wartości od 40 do 65 procent jako przyjemną wilgotność.

Rozporządzenie w sprawie miejsca pracy zaleca wartość około 50 procent powierzchni biurowej. Jeśli wilgotność jest zbyt wysoka, istnieje ryzyko rozwoju pleśni. Jeśli jest zbyt niska, sprzyjają chorobom układu oddechowego, dywany i komputery rozładowują się elektrostatycznie, a osoby noszące soczewki kontaktowe mają problemy. Dlatego wilgotność należy regularnie mierzyć w pracy iw domu, aby móc podjąć środki zaradcze.Ważne jest, aby wiedzieć, że zimne powietrze zawiera mniej wilgoci niż ciepłe. Dlatego zimą jest bardziej sucho. Podczas wietrzenia pomieszczenia do pomieszczenia napływa suche, zimne powietrze, które powoli się nagrzewa, usuwając jeszcze więcej wilgoci. Wtedy wilgotność często spada do 30 proc. Istnieje kilka sposobów na zwiększenie wilgotności, aby w mieszkaniu nie było suchego klimatu pustynnego. Przyjemną wilgotność zapewniają parowniki grzejników, które są wypełnione wodą i przymocowane do żeber grzejnych.

Jakimi metodami dezynfekuje się klimatyzację?

Ponadto elektryczne nawilżacze lub oczyszczacze powietrza zapewniają przyjemny klimat w pomieszczeniu. Rośliny domowe to niedrogie rozwiązanie, które również pięknie wygląda. Poprzez parowanie tworzą w pomieszczeniu przyjemną wilgotność. Najlepiej nadają się do tego papirus lub lipa. Jeśli wilgotność jest zbyt wysoka, należy na przykład ustawić osuszacz w kuchni lub łazience. Osoby uczulone na kurz domowy powinny zadbać o to, aby wilgotność powietrza nie była zbyt wysoka, ponieważ roztocza wtedy rozmnażają się szczególnie dobrze.Każdy, kto myśli o zdrowym klimacie w pomieszczeniu podczas budowy nowego lub renowacji budynku, powinien użyć cegły lub gliny jako materiału budowlanego. Materiały te pochłaniają dużo wilgoci i stopniowo uwalniają ją z powrotem do powietrza w pomieszczeniu.

Właściwa wentylacja zmniejsza ryzyko zakażenia SARS-CoV-2
Zalecenia komisji ds. Higieny powietrza w pomieszczeniach Federalnej Agencji Środowiska dla szkół i innych przestrzeni wewnętrznych
Aerozole są możliwym sposobem przenoszenia nowego wirusa koronowego. Aerozole szybko rozprzestrzeniają się po całym pomieszczeniu, zwłaszcza w zamkniętych pomieszczeniach. Regularna wentylacja za pomocą wentylacji przerywanej i krzyżowej lub technologii wentylacji w pomieszczeniach może znacznie zmniejszyć ryzyko zakażenia SARS-CoV-2.
Jest to opisane w aktualnym oświadczeniu Komisji ds. Higieny Powietrza w Pomieszczeniach (IRK) Federalnej Agencji Środowiska. Na przykład dla szkół zaleca intensywne wietrzenie przy szeroko otwartych oknach przy każdej przerwie w lekcjach, a podczas lekcji dłuższych niż 45 minut. Stężenie CO2 we wnętrzu poniżej 1000 ppm (0,1% obj.) Wskazuje na higienicznie odpowiednią wymianę powietrza w normalnych warunkach.